Panele dekoracyjne 3D

autor: Agnieszka Jaszczyszyn dnia 8 maja 2012

Stosunkowo niedawno pojawiły się na polskim rynku a już stały się przebojem. Nowoczesne, ekologiczne i niezwykle oryginalne są ciekawą opcją dla tych, którym znudziło się tapetowanie i malowanie ścian. Mowa oczywiście o panelach dekoracyjnych 3D.

6C

Trójwymiarowe panele ścienne to zazwyczaj kwadratowe lub prostokątne cienkie płyty z powtarzającym się wypukłym motywem. Położone jeden przy drugim (w pionie i w poziomie) tworzą niezwykle ozdobne wykończenie ścian. Niektóre firmy oferują panele w bardzo nietypowych kształtach. Właśnie takie gipsowe panele zastosowałam w moim ostatnim projekcie (oglądaj tutaj).

To w jaki sposób i gdzie je położymy zależy tylko od naszej wyobraźni. Możliwości jest wiele. Można pokryć nimi całą ścianę lub tylko fragment. Świetnie będzie wyglądał pionowy lub poziomy pas stworzony z kilku lub kilkunastu rzędów paneli. Panele mogą stanowić piękne wykończenie ściany telewizyjnej lub efektowne tło dla sofy.

5C

Panele można zamówić w ich naturalnej barwie (zależy ona od producenta, zazwyczaj jest kremowo-biała) ale można również pomalować je samemu na dowolny kolor lub za niewielka dopłatą zlecić to firmie, która zajmuje się ich sprzedażą. Wystarczy podać numer konkretnego koloru z palety kolorów RAL.

Trójwymiarowe panele ścienne można podzielić na dwa typy:

  • wykonane na bazie gipsu wzmocnionego włóknem szklanym
  • wykonane ze sprasowanych naturalnych włókien palmowo-kokosowych

Panele gipsowe są przyjazne dla środowiska, odporne na uszkodzenie, nietoksyczne, niepalne i nie zawierają lotnych związków mineralnych. Panele palmowo-kokosowe charakteryzują się para-przepuszczalnością co znaczy że pozwalają naszym ścianom oddychać, są ekologiczne, trwałe i odporne na urazy mechaniczne. Niezależnie którą opcję wybierzemy możemy liczyć na dziesiątki niepowtarzalnych wzorów.

Panele dekoracyjne 3D można stosować tylko wewnątrz pomieszczeń, koniecznie na równych powierzchniach. Nie nadają się również do wnętrz o wysokiej wilgotności. Jeśli chcemy położyć panele na ścianach dłuższych niż 10mb i o powierzchni większej niż 35m² zalecane jest zastosowanie odpowiedniej dylatacji.

 

Montaż paneli nie jest skomplikowany.

1)      Zaczynamy od przygotowania powierzchni. Musi być gładka, równa, sucha i pozbawiona kurzu, kleju, oleju i innych zabrudzeń.

2)      Dobrze jest wstępnie rozplanować położenie paneli w taki sposób aby zminimalizować ich ewentualne docinanie. W celu łatwiejszego i równego przyklejania paneli można na ścianie zaznaczyć liniami pion i poziom.

3)      Jeśli ściana nie jest gładka, czysta i mocna trzeba ją zagruntować.

4)      Zanim przystąpimy do klejenia warto jest przeszlifować papierem ściernym krawędzie paneli aby usunąć odstające włókna jeżeli takie są (tylko przy panelach palmowo-kokosowych).

5)      Jeśli trzeba przyciąć panele robimy to brzeszczotem lub piłą do drewna.

6)      Panele kleimy na klej montażowy, klej gipsowy lub klej na bazie MS Polimeru (w zależności od rodzaju paneli i producenta). Za pomocą grzebienia równomiernie nakładamy klej na wewnętrzną stronę panela. Przykładamy panel do ściany i dociskamy przez chwilę. Ewentualne wycieki kleju możemy usunąć miękką ściereczką.

7)      Aby powstała dylatacja między panelami należy umieścić pomiędzy nimi  odpowiednie przekładki. Można je wykonać z kawałków kartonu. Nie poleca się stosowania krzyżyków dystansowych (montażowych) gdyż ciężko jest je wyciągnąć po związaniu kleju.

8)      Szczeliny powstałe między panelami można zaszpachlować jednak nie jest to konieczne. Jeśli się jednak na to zdecydujemy należy w powstałe niewielkie luki nałożyć niewielka ilość masy szpachlowej. Nadmiar usuwamy za pomocą ściereczki.

9)      Po upływie kilku godzin można panele zagruntować farbą podkładową co zabezpieczy panele przed wilgocią. Następnie po kolejnych kilku godzinach malujemy panele farbą akrylową lub lateksową nadając im ostateczny kolor. Do malowania używamy pędzla malarskiego lub wałka bądź pistoletu z kompresorem (w zależności od wypukłości wzorów). WAŻNE: Paneli nie można malować przed przyklejeniem.

10)   Podziwiamy gotowy efekt :)

 

Na YouTube znajdziemy dużo filmików z instrukcją montażu trójwymiarowych paneli ściennych.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Państwu motyw paneli dekoracyjnych 3D i zachęciłam do wyczarowania w swoim wnętrzu niepowtarzalnego klimatu za ich pomocą. Tak niedużo trzeba aby ściany wyglądały absolutnie niebanalnie  i fantazyjnie! W razie ewentualnych pytań jak zwykle służę pomocą :)

 

4L

1L

2L

3L

Zdjęcia paneli wykorzystane w artykule pochodzą ze strony firmy Cameleo i Loft Design System.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Pietrzak

 

Kategoria: porady

Zostaw odpowiedź

Notka: XHTML jest dozwolony. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrybuj kanał RSS z komentarzami do tego wpisu